Ninja qılıncının qadağası başlayır: "Ronan Qanunu" niyə tətbiq edildi?
2022-ci ildə 16 yaşlı Ronan Kandanın ninja qılıncı (katana) ilə öldürülməsindən sonra İngiltərədə tətbiq edilən "Ronan Qanunu" avqustun 1-də qüvvəyə minəcək.
Sherg.az xəbər verir ki, Britaniya Daxili İşlər Nazirliyindən verilən yazılı açıqlamada, avqustun 1-dən etibarən ninja qılınclarına sahib olmaq, satmaq, istehsal etmək və ya idxal etmək qeyri-qanuni olacağı açıqlanıb.
Qanuna əsasən, şəxsi ərazidə ninja qılıncı tapılanları altı aya qədər həbs cəzası gözləyir, lakin Cinayət və Polis Qanununa əsasən bu, iki ilə qədər artırıla bilər.
Bundan əlavə, iyul ayında başlayacaq işlər çərçivəsində ninja qılıncları polis bölmələrinə çatdırıla bilər.
Ronan Qanunu 2022-ci ildə yeniyetmələr tərəfindən qılınc dəsti və pala satın alan və hücum günü yaşı və şəxsiyyəti təsdiqlənmədən onları poçt şöbəsindən toplayan yeniyetmələr tərəfindən öldürülən Ronan Kandanın xatirəsinə təqdim edilib.
"YORUMMADAN MÜBARİZƏ ETDİK" Ronanın anası Pooja Kanda qərarla bağlı açıqlama verərək, "Bu gün bizim üçün çox əhəmiyyətli bir gündür. Oğlumuz Ronanı itirdikdən sonra ninja qılınclarını qadağan etmək üçün yorulmadan mübarizə apardıq" deyib.
2024-cü ilin avqustunda verdiyi açıqlamada Böyük Britaniya Daxili İşlər Nazirliyi bütün İngiltərə və Uelsdə satışı və daşınması qadağan edilən zombi bıçaqları və palaların 23 sentyabr 2024-cü il tarixinədək polisə təhvil verilməsini tələb etmişdi.