Ukraynaya elektrik avadanlıqlarından ibarət humanitar yardımın ikinci hissəsi 12 fevral 2025-ci il tarixində Sumqayıt Texnologiyalar Parkının ərazisindən yola salınıb.
Sözügedən humanitar dəstək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 5 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamına əsasən həyata keçirilib.
Yardımın təşkili məqsədilə bir milyon ABŞ dollarının manat ekvivalentində vəsait ayrılıb və onun birinci hissəsi 7 fevral 2025-ci il tarixində göndərilib.
Sərəncam çərçivəsində iki hissədə göndərilmiş humanitar yükə ümumilikdə 52 min metrdən çox elektrik kabeli və naqil, habelə 17 ədəd transformator daxildir.
Ukrayna tərəfindən daxil olmuş müraciətə əsasən, qeyd edilən avadanlıqlar müharibədən zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpası üçün nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, mövcud vəziyyətlə əlaqədar Azərbaycan tərəfindən Ukraynaya göstərilmiş yenidənqurma və humanitar məqsədli yardımların ümumi məbləği 40 milyon ABŞ dollarını keçib.
Bu günədək elektrik avadanlıqları qismində 134 ədəd transformator və komplekt transformator məntəqəsi, 70-ə yaxın generator, habelə təxminən 3.4 milyon metr elektrik kabeli və naqil humanitar yardım kimi Ukraynaya yola salınıb.
Milli Məclisin deputatı Asim Mollazadə "Sherg.az"a bildirib ki, Rusiyanın Ukraynaya hərbi təcavüzü başladığı andan etibarən Azərbaycan bu ölkənin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini birmənalı şəkildə tanıyıb:
"Rəsmi Bakı müharibənin fəsadlarını yüngülləşdirmək və Ukrayna xalqına dəstək olmaq məqsədilə müxtəlif səviyyələrdə genişmiqyaslı humanitar yardımlar həyata keçirib və bu proses hələ də davam edir.
Azərbaycanın göstərdiyi yardım bir neçə istiqamətdə təşkil olunub. Tibbi ləvazimatlar, ərzaq məhsulları, əsas həyat ehtiyacları, enerji təminatı və digər vacib resurslar Ukraynaya göndərilib. Bundan əlavə, ötən həftə Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə əlavə olaraq bir milyon manat həcmində yardım ayrılıb ki, bu da Azərbaycanın Ukraynaya göstərdiyi dəstəyin davamlı və ardıcıl xarakter daşıdığını nümayiş etdirir. Eyni zamanda biz Ukraynanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam şəkildə dəstəkləyirik. Bu ölkənin dinc sakinlərinə, xüsusilə müharibədən ən çox əziyyət çəkən uşaqlara, qadınlara və bombardmanların hədəfinə çevrilmiş günahsız mülki vətəndaşlara mütəmadi olaraq humanitar yardım göstəririk. Azərbaycanın humanist siyasəti çərçivəsində bu cür dəstək tədbirləri gələcəkdə də davam etdiriləcək".