Texnologiyanın sürətli inkişafı bir çox sektoru dəyişdirərkən, süni intellektin sürətli inkişafı səbəbindən iş yerlərinin itirilməsi ilə bağlı narahatlıqlar da artır. “Microsoft”un yaradıcısı Bill Qeytsin sözlərinə görə, bu narahatlıqlar tamamilə əsassız deyil.
Sherg.az xəbər verir ki, Geyts süni intellektin zamanla bir çox peşəni ortadan qaldıracağını söyləsə də, ən azı indilik üç peşənin təhlükəsiz olduğunu bildirir:
Proqram Tərtibatçıları:
Süni intellekt kod yaza bilsə də, mürəkkəb proqram təminatı hazırlamaq, sistemləri sazlamaq və idarə etmək üçün insanlara hələ də ehtiyac var. Süni intellekt inkişaf etdirən insanlar süni intellekt əsrində mühüm rol oynamağa davam edəcəklər.
Enerji Mütəxəssisləri:
Enerji sektoru böyük və dəyişkəndir. Neft, nüvə və ya bərpa olunan enerji, tənzimləmə proseslərini idarə etmək və böhranların həlli insan təcrübəsi tələb edir. Qeytsin fikrincə, süni intellekt burada ancaq köməkçi ola bilər.
Bioloqlar:
İntuisiya, yaradıcılıq və tənqidi təfəkkür tibb və elmi tədqiqatlarda böyük əhəmiyyət kəsb edir. Süni intellekt böyük məlumatları təhlil edə bilir, lakin onun yeni fərziyyələr yaratmaq və ya elmi irəliləyişlər etmək qabiliyyəti yoxdur.
Bill Qeyts süni intellektin iş dünyasını tam zəbt etməyəcəyini, əksinə böyük dəyişikliklər yaradacağını bildirir. Gələcəyə hazır olmaq üçün bacarıqları inkişaf etdirmək və yeni sahələrə uyğunlaşmaq getdikcə vacib olur.